Kışın Saçları Bakımlı Gösterecek 10 Öneri

Kışın Saçları Bakımlı Gösterecek 10 Öneri

Tıpkı cildimiz gibi saçlarımızın da kış mevsiminde soğuktan korunmasına ihtiyacı vardır. Kışın soğuk havalarla birlikte saçlarımız bakımsız ve cansız görünebilir. Bunları önlemek için sizlere bakım önerileri hazırladık. Yazımızın devamında kış mevsiminde saçlarınızı soğuktan nasıl koruyabileceğinizi ve nasıl bakımlı gösterebileceğinizi bulacaksınız.

  1. Şapka Kullanmak

Kış mevsiminde şapka kullanmak saçlarımızı soğuğa karşı direkt olarak koruyan bir yöntemdir. Şapkalar saçlarınızı elektriklendirebilir ve kırılmalara yol açabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu saten veya ipek ürünler kullanmaktır. Ayrıca saçınızdaki elektriklenmeyi azaltmak için kuru yağlar kullanmanızı öneririz. Kuru yağlar saçları canlı ve parlak gösterecek ve elektriklenmeyi önleyecektir.

  1. Buhar Makinesi Kullanmak

Kışın evimizi, odamızı ısıtmak için kullandığımız ısıtma yöntemleri havayı kurutarak nem oranını azaltır. Bu da saçlarımızda ki nemin azalmasına neden olur. Bu yüzden kullanacağınız buhar makinesi hem ortamdaki nemi dengeleyecek hem de saçınız ve vücudunuzda kuruluk oluşmasını önleyecektir.

  1. Saçları Düzenli Kestirmek

Aslında saçları sadece kış mevsiminde değil her zaman 8 haftada bir kestirmek saç sağlığımız ve bakımımız için çok önemlidir. Kırık uçların alınması saçlara tazelik verip daha hızlı uzamasını sağlar ve saç deriniz için faydalı bir işlem yapmış olursunuz.

  1. Duş Alırken Su Isısını Düşürmek

Sıcak su ile duş almak saçınız için oldukça sağlıksız bir davranıştır. Saçta kırılma ve nem dengesinin bozulmasına neden olur. Saçlarınızı ılık su ile yıkadıktan sonra soğuk su ile durulamanız saç deriniz ve bakımı için çok önemlidir.

  1. Saçı Isı ile Şekillendirmekten Kaçınmak

Saçınızı kendi kendine kurumaya bırakmak aslında en sağlıklı yöntemdir. Fön makinesi kurutma, saçınızdaki nemi çekerek kırılma olasılığını artırır. Isısız kurutma, saçınızın parlak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Soğuk aylarda saçınız daha çok hassaslaştığından, ısı ile şekillendirme sorunu güçlendirir ve saç tellerinizden nemi emer. Kış aylarında saçınızı düzleştirmekten veya maşa yapmaktan kaçınmanız saç deriniz ve telleriniz için daha bakımlı ve sağlıklı olacaktır.

  1. Evden Islak Saçla Çıkmamak

Islak saç, kuru saça göre hasara karşı daha savunmasızdır. Kışın ıslak saç ile dışarıda yürümek saçların donmasına ve kırılmasına neden olabilir. Havayla kurutma en iyisi olsa da, soğuk kış aylarında ıslak saç ile dışarıya çıkmaktan kaçının.

  1. Saç Bakım Yağları Kullanmak

Kış aylarında nemini kaybeden saçları bakımlı göstermek için yapılabilecek en iyi şey doğal veya karışım yağlar kullanmaktır. Kışın kullanabileceğiniz favori bakım yağları için ilgili yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Bakım yağları saçları hızlıca nemlendirip, canlılık sağlarlar.

  1. Derinlemesine Nemlendirmek

Kışın saçlar için en önemli bakım nemlendirmedir. Bunu yağlar ile yapmanın yanı sıra haftada bir kez derinlemesine nemlendirme sağlayan bakım maskeleri kullanabilirsiniz. Derinlemesine nemlendirici bakım maskeleri saç derinizi besleyerek hızlı ve etkili bakım yapmanızı sağlar.

  1. Bakım Kremi Kullanmak

Bakım kremleri sadece kış aylarında değil diğer tüm aylarda hızlı ve etkili bir yöntemdir. Hem saç uçlarınızı hem de saç tellerinizi besleyerek canlı, parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar.

  1. Saçınızı Her Gün Yıkamaktan Kaçınmak

Saçları her gün yıkamak saç derimizde ki yağların, vitaminlerin ve minerallerin yok olmasına neden olur. Yararlı yağlar, vitaminler ve minerallerden arınan saç kurur, dökülür ve yıpranır. Bu yüzden özellikle saçlarımızın en çok nem ve bakıma ihtiyaç duyduğu kış aylarında saçlarımızı haftada 2-3 kere yıkamak gerekir. Daha sık yıkamaktan kaçınmanız saç derinizin sağlığı ve bakımlı saçlar için çok önemlidir.

 

Kış ayları için 10 bakım önerisini sizler için bir araya getirdik. Bu önerilerle birlikte kış mevsiminde de artık saçlarımız parlak, canlı ve sağlıklı olacak!

Elif Gökhan

See all author post

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.